Натуральні косметичні олії в давнину: легенди та історія
Share
Мистецтво виготовлення косметики з олії з'явилося багато століть тому. Насправді саме ароматичні олії нарівні з трав'яними відварами є першими та найдавнішими косметичними засобами. Вони ж використовувалися за старих часів як парфуми і навіть ліки — широта їх застосування воістину безмежна!
Саме слово "Парфумерія" походить від латинського виразу "реr fumum" - "через дим", так як для отримання аромату неодмінно використовувалося нагрівання.
Така затребуваність не дивовижна — чарівна сила рослин відома кожному. Додамо сюди пахощі та чудові властивості ефірних олій як засобу ароматерапії – і ву а ля! - Практично універсальна косметика у вас в руках.
Коли це відбулося?
Нікому достеменно не відомо, коли саме люди навчилися отримувати з рослин олію, але використовувати їх з лікувальною метою вони почали ще за первісно-общинного ладу. Про це свідчать наскельні малюнки, що служили, мабуть, інструкціями до застосування рослин у виготовленні цілющого зілля.
А до V тисячоліття до н.е. умільці вже витягували ароматичні речовини з трав і квітів — в одному з пакистанських музеїв зберігається древній керамічний дистилятор, якому як мінімум 5000 років.
Стародавній Єгипет
Єгиптяни зналися на косметиці та пахощах. Через ці дорогоцінні речовини свого часу розгорілася не одна жорстока битва між військами жадібних фараонів.
Легендарна давньоєгипетська ароматична суміш під назвою Кіфі складалася з 16 різних інгредієнтів, і точний її рецепт так і залишився загадкою. Імовірно, він включав олії кориці та ялівцю.
Помітивши, як швидко випаровуються ефірні олії, саме єгиптяни навчилися змішувати їх із жирами, щоб надовго зберегти цінні зілля.
Жерці використовували ароматичні олії для приготування ванн, інгаляцій, розтирань, полоскань та цілющих мазей. Давньоєгипетська знать використовувала їх для збереження краси тіла, заспокоєння, посилення статевого потягу і навіть як контрацепції.
Спеціальні куріння застосовувалися для посилення агресії у воїнів перед битвою – настільки велике вплив ароматичних олій на людину.
Найпопулярнішими були олії троянди, мирта, лишайника, кедра, різних видів ялівцю.
Стародавня Греція
Початок грецької парфумерії поклав Олександр Македонський. Здобувши перемоги у військових походах на малу Азію та Єгипет, він переймав у місцевих жителів мистецтво застосовувати ароматичні олії не лише як куріння богам, а й як косметичні засоби.
На Афінських ринках торгували мазями та розтираннями, виготовленими на основі олії шавлії, троянди, ірису, а також мигдальної та оливкової олії. Вони застосовувалися як у косметичних та лікувальних цілях, так і для ароматерапії.
Сучасники приписують самому Гіппократу такі слова: «Шлях до здоров'я лежить через щоденну ароматичну ванну та масаж». І це справді так, в історії є безліч прикладів, коли мор викошував цілі міста та обходив стороною ті райони, де жителі мали справу з ароматичними сумішами. Адже ефірні олії є потужними антисептиками – ванна з такими оліями може творити дива.
Древній Рим
Стародавні римляни, що мали особливу пристрасть до косметичних процедур, буквально поливали себе ароматичними маслами і приймали ванни з них. Вони навчилися застосовувати пахощі не тільки у вигляді олій, але також використовували їх у твердому та порошкоподібному вигляді. Для того, щоб справлятися з усім цим різноманіттям, у кожного римлянина, що поважав себе, був спеціальний раб - cosmetae. До його обов'язків і входило невпинно умощувати і натирати пана чи пані пахощами.
Найчастіше для виготовлення косметики в Стародавньому Римі використовувалися олії троянди, ялівцю, кипарису, майорану. Однак найулюбленішим у римлян було шафранове масло.